Polska biednych powiatów


Aż w 320 powiatach przeciętne zarobki są niższe niż średnia w kraju - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.

VIII Mieczy Nie tylko nie wystarczy teraz na ten wymarzony zakup, ale nawet może przydarzyć się jakiś niespodziewany finansowy dołek. A to dlatego, że osiągniesz niemal mistrzostwo w wydawaniu gotówki, na dodatek, na całkiem niepotrzebne rzeczy. Nie pożyczaj też pieniędzy, nawet jeśli to ktoś, kogo znasz od dawna. Nie zobaczysz ich prędko. horoskop.wp.pl

Asseco South Eastern Europe podpisało z serbskim bankiem Univerzal umowę na wdrożenie oprogramowania Emperium, służącego do zarządzania całkowitym cyklem życia produktów sieciowych - podało Asseco SEE w komunikacie. Prezes NBP Sławomir Skrzypek uważa, że IV kwartał będzie dla gospodarki równie dobry jak III kwartał. Jego zdaniem, do końca roku spadać będzie inflacja.Na światowych rynkach sentyment inwestycyjny znacznie się poprawił. Parkiety w Stanach Zjednoczonych zakończyły wczoraj sesje na znacznych plusach. S&P500 zyskał 1,5%, DJIA zwyżkował o 1,09%, a NASDAQ o 0,87%. Wczoraj inwestorzy w Warszawie wyłamali się z europejskiego i amerykańskiego trendu lekkich wzrostów i zdecydowali się zrealizować zyski. WIG20 zniżkował o 1,47% i obecnie notuje wartość 2436,4 pkt. Sesję blue chipów ciągły in minus notowania KGHM na wieść o tym, że Skarb Państwa planuje sprzedać na giełdzie 10% posiadanych papierów. 66 tys. sztuk podróbek markowej odzieży i obuwia zatrzymali celnicy na przejściu granicznym w Dorohusku (Lubelskie). Towar był przewożony tranzytem z Łotwy do Rosji - poinformowała w czwartek służba celna.

W czasie dzisiejszej sesji złoty kontynuował zapoczątkowane wczoraj umocnienie względem głównych walut. Notowania EUR/PLN i USD/PLN zniżkowały w ciągu dnia do poziomów odpowiednio: 4,1080 i 2,7220. Polską walutę wspierały optymistyczne nastroje na europejskich parkietach, które dziś podążyły za giełdami azjatyckimi. WIG-20 zwyżkował dziś druga sesję z rzędu, zyskując przed godz. 16.00 ponad 1,5%. Widać, że inwestorzy przeszli już do porządku dziennego nad problemami finansowymi Dubaju.

Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 25 sierpnia obniżyli cenę docelową dla akcji Hydrobudowy Polskiej do 5,20 zł z 6,14 zł, ale podtrzymali rekomendację "trzymaj". Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt zmian w ustawie o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - podało CIR. Rząd chce m.in. wprowadzić nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców i poszerzyć krąg potencjalnych odbiorców pomocy udzielanej przez Agencję.

"Puls Biznesu" obszernie opisuje plany chińskiej spółki budowlanej COVEC. Okazuje się, że firma traktuje Polskę jako przyczółek do ekspansji w Unii Europejskiej, i na początek chce się w naszym kraju mocno rozwijać. Były prezes NBP Leszek Balcerowicz na "grecką chorobę" ma własną receptę dla Polski. Dokładniej mówiąc, ekonomista przepisuje ten sam lek, co na inne niedomagania gospodarki: ograniczenie deficytu budżetowego. Wczorajsza publikacja szacunków dotyczących finansów publicznych krajów strefy euro była zimnym prysznicem dla tych, którzy sądzili, że Grecja nie może już niczym (negatywnym) zaskoczyć.Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w listopadzie do 93,9 pkt z 92,0 pkt w poprzednim miesiącu - podała firma Ifo we wtorek w komunikacie. To jego najwyższy poziom od 15 miesięcy. Trwający w środę w Grecji strajk generalny spowodował paraliż komunikacji lotniczej, kolejowej i promowej. Nie działa sektor publiczny. Związki zawodowe protestują przeciwko nowemu programowi oszczędnościowemu, który ma uratować kraj przed bankructwem. Parlament Europejski poparł we wtorek stworzenie unijnego programu, mającego na celu ułatwienie przesiedleń uchodźców przebywających w obozach w biednych państwach trzecich do państw UE. Chce, by za każdego przyjętego uchodźcę państwo dostawało 6 tys. euro.

Kup sobie McLarena


McLaren, firma znana przede wszystkim z torów Formuły 1, planuje wypuszczenie serii samochodów sportowych przystosowanych do ruchu drogowego. Już wkrótce każdy będzie mógł zatem poczuć się jak Lewis Hamilton czy Jenson Button. Jest jednak pewien warunek: potrzebny jest bardzo zasobny portfel.

Polacy rzadziej szukają pracy za granicą


W ubiegłym roku po raz pierwszy od przystąpienia naszego kraju do UE zmalała liczba osób przebywających na emigracji.

Zniżka w okolice rocznych minimów


Bieżący tydzień upłynął pod znakiem umocnienia złotego - notowania EUR/PLN zeszły do 12-miesięcznego minimum na poziomie 4,0275.

Getin Holding zyskuje po wynikach


Tydzień na GPW rozpoczyna się od wzrostów głównych indeksów. Podtrzymanie pozytywnego sentymentu na rynkach kapitałowych zawdzięczamy lepszym od oczekiwań danym z amerykańskiego rynku pracy, które poznaliśmy w piątek. O godzinie 11.00 indeks WIG20 zyskuje 0,1 proc. i wynosi 2392pkt. Wzrosty odnotowują spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio 0,4 proc. oraz 0,2%.

WIG20 wzrósł o 0,79 proc. i wyniósł 2267,30 pkt.


WIG20 na zamknięciu sesji w poniedziałek wzrósł o 0,79 proc. i wyniósł 2267,30 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 184 spółek, 120 spadł, 43 nie zmienił się. Akcjami 9 spółek nie handlowano.

Wikimedia nie przeprosi Buzdygana za "trolla"


Wrocławski sąd odrzucił apelację w sprawie pozwu wrocławskiego przedsiębiorcy Arnolda Buzdygana przeciwko Stowarzyszeniu Wikimedia Polska, właścicielowi internetowej encyklopedii Wikipedia. Mężczyzna twierdzi, że wpisy na jego temat zamieszczone w Wikipedii są obraźliwe. Internauci uznali bowiem, że uprawia tzw. trolling.

Rolnicza agencja może się nie zatankować


To może być dla firm paliwowych niezła gratka. W połowie maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła przetarg na dostawy paliw. Niestety, nikt nie spełnia wymogów przetargowych - zauważa "Puls Biznesu".

Union Investment TFI: na koniec roku WIG20 na poziomie 2.500 pkt.


Zdaniem zarządzających Union Investment TFI w 2010 roku WIG 20 wrośnie o 7-8 proc. i dojdzie do poziomu 2.500 pkt. - podał Union Investment w komunikacie.

Dragados nabył wszystkie 18 mln akcji Pol-Aquy objętych wezwaniem


Wezwanie na akcje Pol-Aquy się powiodło, hiszpańska firma Dragados nabyła 18 021 846 akcji spółki, czyli wszystkie akcje objęte wezwaniem.

Pawlak: o łupku nie wiemy faktycznie nic


W przedwyborczym polowaniu na gaz łupkowy jedno jest pewne: żadna firma nie udowodniła, że wydobycie gazu z polskich skał ma ekonomiczne podstawy. - Dotychczas żadna z firm nie udokumentowała w sposób faktyczny, że te złoża są na poziomie pozwalającym na opłacalną eksploatację - zaznaczył we środę minister gospodarki, Waldemar Pawlak.

Mabion w czerwcu na NC


Mabion, który z oferty prywatnej pozyskał 22,8 mln zł, planuje w drugiej połowie czerwca zadebiutować na NewConenct - podała spółka w komunikacie prasowym.

Nabycie działki, czy wybudowanie budynku - od kiedy liczymy 5 -cio letni termin do opodatkowania sprzedaży nieruchomości


Z uwagi na złożoność procesu budowlanego, często spotyka się sytuację, kiedy nabycie gruntu oraz wybudowanie na nim obiektu budowlanego (przykładowo w postaci budynku) następuje w różnych latach. Taki stan rzeczy może rodzić pewne wątpliwości interpretacyjne w przypadku, gdy właściciel zamierza zbyć wybudowany budynek i analizuje, czy z tego tytułu powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wątpliwości takie mogą dotyczyć momentu, od którego należy liczyć 5 - cio letni termin, który warunkuje opodatkowanie uzyskanego przychodu z takiej sprzedaży, tj. czy winien być on wyznaczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu, czy też od końca tego roku, w którym nastąpiło wybudowanie budynku.

Spór zbiorowy w KGHM coraz bardziej realny


10 lat gwarancji zatrudnienia, podwyżki co roku co najmniej o poziom inflacji, umowy o dzieło zamienione na umowy na czas nieokreślony - to tylko niektóre z żądań związków zawodowych wobec zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Miałyby wejść one w życie w chwili, kiedy rząd zdecydowałby się na sprzedaż 10 proc. akcji spółki. Jeżeli zarząd koncernu miedziowego nie przychyli się do tych warunków, to jeszcze dziś związkowcy wejdą z nim w spór zbiorowy.

PGNiG: rozmowy z Gazpromem będą kontynuowane


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo będzie kontynuowało rozmowy z Gazprom Export na temat dodatkowych dostaw gazu - poinformowała spółka. Jednocześnie PGNiG zapewniło, że w tej chwili wszyscy klienci spółki otrzymują zakontraktowane ilości gazu ziemnego i "nie są planowane ograniczenia w jego dostawach".

Frank zyskuje wobec euro, SNB rozkłada ręce


Wczoraj pisaliśmy o zyskującym funcie wobec euro. Prawda jest jednak taka, że obecnie trudno znaleźć walutę, która traciła by wobec euro. Z pewnością nie jest nią frank szwajcarski, który umacnia się wobec wspólnej waluty wbrew staraniom banku centralnego.

Inwestorzy nie myślą o korekcie


Sezon publikacji wyników kwartalnych spółek, który rozpoczął się kilka dni temu w Ameryce na dobre wychodzi bykom. Jest to dodatkowy dopalacz, który sprawia, że rzeczy nieosiągalne stają się możliwe. Pozytywne nastawienie do przyszłości handlujących na Wall Street ma bezpośrednie przełożenie na atmosferę na krajowym parkiecie. Dopóki taki stan się utrzyma, dopóty nowe, wyższe poziomy mogą być w zasięgu ręki.

To dla Polaków powód do wstydu


55 proc. Polaków uważa, że bycie osobą zadłużoną jest powodem do wstydu. 31 proc. pytanych wskazuje, że zadłużenie i związany z tym wstyd są spowodowane nieporadnością finansową - wynika z badań Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi.

Rosja ma w garści białoruskie rafinerie


W 2010 roku Rosja dostarczy Białorusi na rynek wewnętrzny 6,3 mln ton ropy naftowej bez cła eksportowego - przewidują porozumienia podpisane w środę wieczorem w Moskwie przez wicepremierów obu krajów, Igora Sieczina i Uładzimira Siemaszkę. O niektórych szczegółach umów informują w czwartek rosyjskie media i komentują, że Rosja będzie mogła teraz bez problemów przejąć białoruskie rafinerie.

Awaria usunięta. Giełda działa


Ruszyła sesja warszawskiej giełdzie. Po prawie trzech godzinach nerwów spowodowanych awarią systemu zasilania, o godzinie 11:45 rozpoczęły się notowania. WIG20 na otwarciu wzrósł o 2,97 proc. do 2135,15 pkt.

Cały świat martwi się Grecją


Sytuacja finansowa Grecji wstrząsnęła rynkami finansowymi na całym świecie. Giełdy szaleją, euro raz się osłabia, raz znów umacnia - rynki finansowe są w chaosie. Wszyscy obawiają się, że to, co dzieje się w Grecji, może się rozprzestrzenić. Dlatego teraz o Grecji mówi cały świat. I chce jej pomóc, by ratować siebie. O tym jak pomóc Atenom, debatować będą m.in. ministrowie finansów grupy G7.