Gazprom prognozuje wzrost ceny gazu dla Europy


Według Aleksieja Millera, szefa Gazpromu, zwyżka cen spowodowana będzie powrotem gospodarki światowej do dawnego zapotrzebowania na nośniki energii. Rynek gazu - jego zdaniem - w pełni się odbuduje w 2012 roku, a produkcja i zużycie gazowego paliwa będą wyższe niż przed kryzysem.

W oczekiwaniu na wieczorny komunikat amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który poznamy o godz. 19:15 inwestorzy dostali dwa argumenty do zakupów złotego. Pierwszy to nieco lepszy od prognozowanego odczyt indeksu ZEW z Niemiec, który obrazuje przyszłe oczekiwania analityków, co do kształtowania się koniunktury (jego wartość spadła w marcu do 44,5 pkt., a prognozowano zniżkę do 43,7 pkt.). Białoruski bank narodowy polecił wszystkim bankom działającym na terytorium Białorusi monitorować zakup obcej waluty przez indywidualnych klientów. Władze uważają, że osoby, które często wymieniają białoruskie ruble na dolary lub euro, próbują ukryć w ten sposób nielegalne dochody lub zajmują się działalnością terrorystyczną. Gant Development planuje w 2010 roku rozpocząć 15 inwestycji o łącznej powierzchni 134 tys. PUM. Wynik Ganta w 2009 roku ma by zbliżony do 2008 roku - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Andrzej Szornak, członek zarządu spółki.Apple Inc. w poniedziałek ogłosił świetne kwartalne wyniki sprzedaży sztandarowych produktów - iPodów, telefonu iPhone i komputerów z rodziny Macintosh a co za tym idzie znakomite rezultaty całej spółki. Akcje na giełdzie Nasdaq drożały nawet o 5,5 proc. Na dogrywce cena waloru doszła do 204,07 USD (rekord w historii spółki ustanowiony na regularnej sesji wynosi 202,96 USD i pochodzi z 2007 r.). Jeśli tendencja się utrzyma dzisiaj papiery będą rekordowo drogie. Zawierając umowy leasingu przedsiębiorcy najczęściej zobowiązani są do wnoszenia na rzecz leasingodawcy pewnych opłat dodatkowych. Noszą one nazwy opłat wstępnych, manipulacyjnych, inicjalnych lub administracyjnych. Nie zdziwiłbym się, gdyby członkowie RPP zaczęli podawać się do dymisji, gdyby doszło do porozumienia NBP i rządu w sprawie tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe - ocenił w środę w radiu TOK FM Andrzej Rzońca, członek RPP.

Dwie osoby odpowiedzą przed krakowskim sądem za nieprawidłowości związane z depozytami w jednym z krakowskich urzędów skarbowych - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

ArcelorMittal (MT), the world's largest steelmaker, is planning to boost its steel capacity utilization rate to about 70% of full capacity in the fourth quarter from 61% in the third quarter, the company's chief financial officer said Wednesday. * Białostocka spółka Operator Pocztowy PAF złożyła w poniedziałek do sądu rejonowego w Białymstoku wniosek o ogłoszenie upadłości. Od kilku tygodni napływały już wiadomości, że przekazy pieniężne nadawane za pośrednictwem placówek tej firmy nie docierają na konta przeznaczenia.

Miniony tydzień sprzyjał odrabianiu strat przez wspólną walutę - na rynek powróciły optymistyczne nastroje. Na początku tygodnia widoczne były jeszcze obawy po piątkowej wypowiedzi rzecznika rządu węgierskiego, który stwierdził, że kraj ten jest na skraju niewypłacalności. Stanowczość liderów G20 podczas weekendowego spotkania w Szkocji przełożyła się na zachowanie inwestorów w poniedziałek. W dobrym nastroju przystąpili oni do skupowania walut i akcji krajów rozwijających się. Dzięki temu mocno zyskał złoty i akcje polskich spółek PZU nie jest zainteresowane kupnem banku BZ WBK. "Jest dla nas za duży, za drogi, a poza tym w naszej strategii jasno powiedzieliśmy, że nie chcemy wchodzić w bankowość.Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otworzyło swoje przedstawicielstwo w Egipcie - poinformował w środę resort skarbu. Delegacja MSP ma zaprezentować tam również ofertę prywatyzacyjną spółek Skarbu Państwa. W lipcu litr benzyny może kosztować nawet 5,4 zł - ostrzega "Rzeczpospolita". Nasze banki zdzierają z klientów więcej niż lichwiarze; ustawa antylichwiarska nie działa; rzeczywisty koszt kredytu to nawet 60 proc. - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna", który sprawdził oferty banków specjalizujących się w udzielaniu kredytów gotówkowych.

BBI Development ma pozwolenie na budowę I etapu Konesera


Spółka zależna BBI Development uzyskała pozwolenie na budowę I etapu projektu Koneser na warszawskiej Pradze - poinformował BBI Development w środowym komunikacie.

Rosjanie chcą odszkodowania za Opla


Sbierbank chce odszkodowania od General Motors za nieudaną sprzedaż Opla. Prezes tego rosyjskiego banku mówi, że będzie domagać się pokrycia kosztów poniesionych na przygotowanie transakcji i zapowiada pozew do sądu, jesli nie uzyska odszkodowania dobrowolnie.

Ceny miedzi spadają w Londynie; w Chinach noworoczna przerwa przez tydzień


Ceny miedzi spadają na giełdzie metali w Londynie - podają maklerzy.

21,7 mln zł zysku netto banku BGŻ


Według nieaudytowanych danych zysk netto banku BGŻ w I półroczu 2009 r. wyniósł 21,7 mln zł. Wpływ na wynik banku miały utworzone rezerwy, odpisy aktualizacyjne oraz wydatki związane z rozwojem sieci - podała spółka w piątkowym komunikacie.

Reasumując można stwierdzić, że jesteśmy liderem w Katowicach jeśli chodzi o druk kalendarzy. Właściwie jeśli chodzi o całą Polskę. Produkcją kalendarzy zajmujemy się już prawie 30 lat i wciąż poszerzamy swoją ofertę. Klienci mogą u nas zamówić nie tylko popularne kalendarze książkowe czy trójdzielne. Produkujemy również kalendarze książkowe nietypowe - jak choćby kalendarze na zaproszeniach czy kalendarze nadrukowane na płytach DVD. Nasza oferta jest elastyczna i jako producenci kalendarzy jesteśmy w stanie sprostać nawet najbardziej wyszukanym oczekiwaniom naszych klientów.

Spekulanci, nie chcemy waszych pieniędzy


Protekcjonizm w świecie finansów nie jest już tylko potencjalnym zagrożeniem - to fakt. Coraz więcej krajów promuje własne instytucje kosztem zagranicznego "gorącego kapitału". Rządy wolą płacić większą cenę w zamian za stabilność i przewidywalność.

Niespodziewany spadek indeksu ZEW w Niemczech


Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w październiku niespodziewanie gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW.

Gaz System rezygnuje z łącznika ze Słowacją


"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że Gas - System rezygnuje z budowy rurociągu, który połączyłby nasz system gazowy ze słowacką siecią przesyłową. Według gazety, polski operator gazociągów uznał tę inwestycję za zbyt drogą.

Unia ma plan antykryzysowy


Przywódcy państw strefy euro na zakończonym w nocy z piątku na sobotę szczycie w Brukseli porozumieli się w sprawie stworzenia stałego, antykryzysowego mechanizmu dla ratowania krajów w potrzebie a także zapowiedzieli wzmocnienie koordynacji polityk gospodarczych i dyscypliny budżetowej. Zatwierdzili też ostatecznie przyjęcie pakietu pomocy dla Grecji.

PPWK unieważniło ofertę objęcia swoich akcji dla byłych udziałowców Neotel


Spółka PPWK poinformowała, że unieważniła ofertę objęcia swoich akcji złożoną w marcu byłym udziałowcom przejętej przez siebie spółki Neotel, poinformowała firma w komunikacie. Akcje miały być częścią zapłaty za Neotel, która została uzależniona od wyników firmy.

Przedświąteczny spadek płynności


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,65 proc., S&P 500 o 0,74 proc., a technologiczny Nasdaq zyskał 0,19 proc. Spośród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najlepiej zaprezentowały się akcje Alcoa, Disney oraz DuPont.

Szkot rozbija się "na bogato"


Takich samochodów w ciągu roku z taśmy produkcyjnej zjeżdża tylko 10 sztuk. Pagani Zonda S to bardzo luksusowy pojazd, jedno z najbardziej egzotycznych aut na świecie. Wypadki takich samochodów są jeszcze rzadsze - ale jednak się zdarzają. W Wielkiej Brytanii padł właśnie rekord wysokości wypłaconego odszkodowania.

Coraz więcej Polaków chce pracować dłużej


Coraz mniej osób sprzeciwia się podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat. Pomysł odrzuca już tylko 49,5 proc. Polaków, wynika z sondażu Homo Homini dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Wzrost liczby miejsc pracy w USA - ADP


W firmach w USA przybyło w kwietniu 32 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services, opublikowanego w środę.

Giełdy wciąż spadają


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na solidnych minusach. Indeks Dow Jones spadł o 1,21 proc., S&P 500 o 1,95 proc., a technologiczny Nasdaq stracił aż 2,67 proc. Na rynku w dalszym ciągu rośnie niepewność, a indeks VIX, obrazujący oczekiwaną zmienność rynkową w okresie kolejnych 30 dni wzrósł do poziomu 28 pp. Negatywnie na wczorajsze notowania wpłynęły dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów we wrześniu spadła o 3,6 proc. w porównaniu do miesiąca poprzedniego.

Polska wciąż spełnia tylko kryterium stóp procentowych


Polska kolejny miesiąc spełnia tylko kryterium stóp procentowych zapisane w traktacie z Maastricht - poinformowało Ministerstwo Finansów we wrześniowym numerze "Monitora konwergencji nominalnej w UE 27".

Analityk o porozumieniach gazowych z Polską


Polska opozycja zyskuje mocny atut w polemice z rządem - tak znany analityk rynku gazowego Michaił Krutichin z agencji RusEnergy ocenia przygotowywane porozumienia gazowe między Polską i Rosją. Według rosyjskiego analityka, nowe uzgodnienia są korzystne dla Gazpromu.

Kryzys podnosi podatki


Państwa przestały obniżać podatki dochodowe od firm (CIT), widoczna staje się tendencja do podnoszenia stawek VAT - wynika z tegorocznych badań przeprowadzonych przez firmę doradczą KPMG International.

Scania wjężdża pod górę


Wyniki Scanii okazały się lepsze od oczekiwań rynku. Szwedzki producent ciężarówek podał, że jego zysk operacyjny za III kwartał sięgnął 76 milionów dolarów wobec 36,35 miliona, jakich spodziewali się analitycy. Scania zawdzięcza to głównie cięciom kosztów.

KGHM: To dobry kwartał, wzrasta sprzedaż


Czwarty kwartał jest dla KGHM lepszy niż trzeci, na skutek wzrostu ilościowego sprzedaży - poinformował prezes KGHM Herbert Wirth. Spółka ocenia, że wykona prognozę na 2009 rok, zakładającą 2,25 mld zł zysku netto.

SMT Software zadebiutuje na NewConnect 21 kwietnia


SMT Software, spółka świadcząca usługi programistyczne i outsourcingowe zadebiutuje na rynku NewConnect 21 kwietnia - poinformowała GPW w komunikacie.