Chiny deklarują, że będą kontynuować reformę kursu juana


Prezydent Chin Hu Jintao zapewnił w poniedziałek na otwarciu rozmów wysokiego szczebla ze Stanami Zjednoczonymi, że Chiny pragną kontynuować reformę systemu ustalania kursu juana, nie przedstawił jednak konkretnych terminów.

Bezrobocie w Hiszpanii przekroczyło w marcu 20 procent, czyli było najwyższe od 1997 roku - podał we wtorek dziennik "ABC", powołując się na dane Państwowego Instytutu Statystycznego (INE), opublikowane omyłkowo cztery dni przed wyznaczonym terminem. Począwszy od Nowego Roku ok. 41 tys. funkcjonariuszy służb specjalnych PRL oraz 9 członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zacznie dostawać niższe emerytury. To efekt działania tzw. ustawy dezubekizacyjnej, którą 13 stycznia na wniosek Lewicy zbada Trybunał Konstytucyjny. Sprawa rocznego rozliczenia podatku dochodowego nie zawsze kończy się na wypełnieniu i złożeniu zeznania. Niekiedy trzeba również uiścić podatek. Osoba, która nie wywiąże się z tego obowiązku, musi liczyć się z dopłatą odsetek za zwłokę, ukaraniem grzywną i wszczęciem egzekucji.Ponad jedna trzecia Polaków jest zadowolona z tego, co ma - wynika z najnowszego raportu Money Track, opublikowanego w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Z jednej strony pozytywne komentarze ze strony oficjeli nt. podjętych w ostatnich dniach działań, a z drugiej narastające obawy, będące też wynikiem braku pełnej informacji nt. szczegółów funkcjonowania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego i możliwych problemów legislacyjnych (niemiecki rząd zgodził się na 123 mld EUR pomocy w ramach EMS, ale parlament ma się tym zająć dopiero w czerwcu i już teraz słychać mocne głosy sprzeciwu ze strony opozycyjnej SPD) - to wszystko wpływało na dzisiejsze notowania. W piątek giełdy na Wall Street kontynuowały wzrosty. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,64%, S&P 500 o 0,67%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,71%. Liderem wzrostów spośród spółek wchodzących w skład indeksu DJIA były akcje Chevron (+2,37%).

Ministerstwo Finansów nie planuje już emisji w euro, jednak w I połowie tego roku przeprowadzi emisję obligacji dolarowych w wysokości 1 mld dolarów. Możliwa jest też emisja w jenach o wartości około 500 mln dolarów - poinformował Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów.

Dajemy 30,068 mld, zarabiamy 260,41 mld. Czysty zysk wynosi z grubsza 230 mld koron (1 CZK = 0,1520 PLN). Taki interes zrobiło czeskie państwo na pomocy dla inwestorów zagranicznych. 74,3 proc. polskich szefów firm ocenia, że stan polskiej gospodarki w ciągu 6 miesięcy się poprawi - wynika z kwartalnego raportu Business Sentiment Index przeprowadzanego przez firmę Deloitte. Odsetek badanych przewidujących spadek zatrudnienia nadal jest większy niż spodziewających się wzrostu zatrudnienia.

- Wyniki Asseco Business Solutions (ABS) w II kw. 2010 r. mogą okazać się lepsze w ujęciu r/r. Spółka jest zainteresowana akwizycjami małych i średnich spółek, które mogłyby ją wzbogacić o nowe produkty, ale raczej nie należy oczekiwać ewentualnej transakcji przed końcem roku - powiedział dziennikarzom Piotr Masłowski, wiceprezes ABS. Należy jak najszybciej zlikwidować przywileje emerytalne górników, policjantów, żołnierzy, sędziów, prokuratorów czy rolników - uważają eksperci Business Centre Club (BCC). Ich zdaniem trzeba też ograniczyć koszty akwizycji do OFE. Pracując w Holandii warto wspólnie się rozliczyć z niepracującą małżonką, mamą lub nawet znajomą, która pozostała w Polsce. Za ostatni rok osoba ta może dostać ponad 2000 euro! Co ważne, o "rozłąkowe" można starać się do pięciu lat wstecz.O masowej pandemii poważnie ograniczającej przyrost ludzi na świecie, wątpliwościach związanych z globalnym ociepleniem, mafii rządzącej Międzynarodowym Funduszem Walutowym, stumiliardowym deficycie Polski i krachu dolara, który jest nieunikniony opowiada prof. dr. hab. Krzysztof Rybiński, profesor Szkoły Głównej Handlowej, dyrektor programu Sprawne Państwo w Ernst & Young i wiceprezes NBP w latach 2004-2008. General Motors completed a restructuring plan for European unit Opel that could be signed by unions around the middle of February, finally allowing the company to cut around 8,300 jobs. Opole chce wybudować w centrum miasta parking podziemny. Inwestycja ma powstać na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zgodę na poszukiwanie inwestora zewnętrznego dała Rada Miasta - powiedział PAP rzecznik prezydenta Opola Mirosław Pietrucha.

WIG20 zakończył poniedziałek na minusie, korekta trwa


Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu WIG20, po sesji zdominowanej spadkami, pozostał w poniedziałek na minusie. Zdaniem analityków, obecnie znajdujemy się w fazie korekcyjnej.

Eurostat: inflacja w Polsce wzrosła do 4,5% w lipcu


Wzrost zharmonizowanego indeksu cen konsumenckich (HICP) wyniósł w Polsce w lipcu br. 4,5% r/r wobec 4,3% miesiąc wcześniej, podał w piątek unijny urząd statystyczny Eurostat. Według szacunków Eurostatu, średnia inflacja HICP dla wszystkich 27 członków UE wyniosła w lipcu 0,2% r/r wobec 0,6% miesiąc wcześniej.

Euro znów tanieje


Wtorek przynosi powrót do spadków europejskiej waluty. Po południu EUR/USD naruszył wsparcie na 1,3430, co może sugerować, iż kolejne dni przyniosą spadek nawet w okolice ostatnich minimów na 1,3265.

Supergwiazda straciła 140 mln dolarów


Bono - frontman irlandzkiej grupy muzycznej U2 - musi pogodzić się ze stratą 140 mln USD. Był pokaźnym inwestorem w spółce Palm, która została przejęta za gotówkę przez komputerowego giganta Hewlett-Packard za 1,2 mld USD.

Emperia podpisze z PKN Orlen kontrakt o wartości 220 mln zł rocznie


Tradis, spółka dystrybucyjna z grupy Emperia dostarczy słodycze, napoje i piwo do sieci 1400 stacji benzynowych Orlen w Polsce - podała Emperia w komunikacie. Szacowana roczna sprzedaż wyniesie ponad 220 mln zł.

Shell i Exelon mają poprzeć ustawę klimatyczną stworzoną przez Senat


Royal Dutch Shell i ConocoPhillips znajdują się w gronie firm naftowych mających zamiar poprzeć ustawy związane ze zmianami klimatycznymi, rozpatrywane w Senacie USA – jak twierdzą dobrze poinformowane źródła.

Niemcy zwęszyli bezbronną ofiarę


Niemiecka Lufthansa przejmie we wrześniu od austriackiego państwa 42 proc. walorów Austrian Airlines na co ma od wczoraj zgodę Komisji Europejskiej. Powstanie największa spółka w tej branży na Starym Kontynencie. Wcześniej na giełdzie skupiła papiery za 166 mln euro i ma teraz ponad 75-proc. udział w austriackim przedsiębiorstwie.

W Japonii stopy procentowe bez zmian


W Japonii stopy bez zmian, zgodnie z prognozą - poinformował BoJ.

CEZ, Enea, Rafako i spółka związana z NWR wśród chętnych na ZE PAK


Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) otrzymało pięć wstępnych ofert w sprawie kupna 50% akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) i po 85% akcji kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin, dowiedziała się agencja ISB nieoficjalnie. Z informacji ISB wynika, że trzy oferty zostały złożone przez spółki notowane na GPW: CEZ, Eneę i Rafako. Kolejną ofertę złożyła spółka związana z grupą New World Resources (NWR), a piątą ofertę - niewielki podmiot zagraniczny zza południowej granicy Polski.

1,8 mld wyniosą dochody Gdańska


1 mld 830 mln zł wyniosą dochody Gdańska w 2010 roku, wydatki będą się kształtować na poziomie 2 mld 127 mln zł. Prawie 300-mln deficyt ma być pokryty z kredytów i pożyczek - wynika z projektu budżetu zaprezentowanego w Gdańsku przez prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

Inspektorzy MAE w IRanie


Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) po raz pierwszy kontrolowali nowy irański zakład wzbogacania uranu - poinformowały władze w Teheranie.

lslandia: rekordowa emigracja w 2009 r.


Blisko dwukrotnie więcej osób wyemigrowało w ubiegłym roku z Islandii, niż zamieszkało na wyspie, co sprawiło, że emigracja z tego kraju osiągnęła rekordowo wysoki poziom - wynika z opublikowanych w czwartek oficjalnych statystyk.

Własny biznes byłego szefa ING w Polsce


Marcus van der Ploeg, były prezes ING w Polsce, startuje z własną firmą po tym, jak na początku roku stracił posadę dyrektora ds. strategii w PZU - dowiedział się "Parkiet".

Pięciotygodniowy szczyt USD/JPY


(Górne okno - cena, Dolne okno - Wolny Oscylator Stochastyczny; poziomy wsparcia/oporu - kolor żółty; linie trendu wzrostowego - kolor zielony; linie trendu spadkowego - kolor czerwony; formacje cenowe - kolor biały; 50-okresowa arytmetyczna średnia krocząca - kolor niebieski)

Ojcowie na ojcowskie!


Już od 1 stycznia każdy ojciec dziecka, które nie skończyło roku, będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego. Wniosek o taki urlop można składać u pracodawcy już teraz.

"Ryanair kpi z klientów"


Ryanair kpi z klientów - stwierdza szef brytyjskiego odpowiednika naszego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów John Fingleton. Rzecznik konsumentów uważa pobieranie przez Ryanair dodatkowych opłat za płatności kartą kredytową za "infantylne", czy wręcz "niemal dziecinne". - Oni grają w głupie gierki - podsumował "podstęp" Ryanaira przy kupowaniu biletów.

31 grudnia sesja giełdowa do godz. 13.35


31 grudnia sesja na warszawskiej giełdzie odbędzie się w godzinach od 8.30 do 13.35, a nie jak zwykle do godz. 16.30 - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Giełdy Papierów Wartościowych. Wigilia będzie natomiast dniem bez sesji.

Allied Irish Banks ostro w górę


Kurs akcji banku Allied Irish Banks wzrósł podczas wtorkowego handlu na giełdzie w Dublinie, przed południem, o 12 proc. To reakcja na komentarze ministra finansów Briana Lenihana, który ocenił, że sprawa dokapitalizowania irlandzkiego systemu bankowego powinna być rozwiązana do końca I kwartału - podają maklerzy.

UKE szykuje rozwiązania dla TP SA


Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił do 26 sierpnia konsultacje dotychczasowych uzgodnień współpracy międzyoperatorskiej Telekomunikacji Polskiej z operatorami alternatywnymi, które były podstawą do zawieszenia prac nad podziałem telekomu - podał urząd w komunikacie.

Biedni mieszkańcy gminy Ełk dostaną za darmo komputery i internet


Blisko 130 ubogich i niepełnosprawnych z gminy Ełk (warmińsko-mazurskie) za darmo otrzyma od samorządu stacjonarne komputery z dostępem do szerokopasmowego internetu. Będą z niego korzystać przez 8 lat, przejdą też szkolenia z poruszania się po sieci.