USA: rekordowa liczba gości ambasady RP na początek Tygodnia Europy


Około 5 tys. osób odwiedziło w sobotę polską ambasadę w Waszyngtonie z okazji tradycyjnego już "Open House", czyli otwarcia dla publiczności ambasad krajów Unii Europejskiej w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Europy 9 maja.

Poprawa nastrojów związana z deklaracjami chińskich władz w kwestii większej elastyczności kursu juana przetrwała zaledwie jeden dzień. Dziś już czynnik ten przestał działać. Być może inwestorzy dopatrzyli się jakichś zagrożeń związanych z ewentualnym umocnieniem się chińskiej waluty. Innych powodów do spadków nie było widać. A jednak nastroje na giełdach były minorowe. Niedawna chęć do wzrostów wyraźnie przygasła. NFI Empik Media & Fashion zamierza w 2010 roku otworzyć 85 nowych lokalizacji, w tym 57 w Polsce i 19 w Rosji - poinformowała spółka w komentarzu do wyników kwartalnych. Prezydent USA Barack Obama wyraził wczoraj zadowolenie z przełomu w pracach legislacyjnych nad reformą systemu regulacji finansowych.Tego dnia na rozpoczęcie w Senacie formalnej debaty nad projektem ustawy zgodzili się Republikanie, którzy dotąd ją blokowali.W trzecim tygodniu marca staniały wszystkie rodzaje zbóż, niektóre rodzaje mięsa oraz mleko w proszku - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej resortu rolnictwa. Wzrosły natomiast ceny kurczaków. Tego nikt się nie spodziewał. Z danych amerykańskiego Departamentu Pracy wynika, że stopa bezrobocia w USA w listopadzie spadła do 10 proc. Analitycy oczekiwali, że wyniesie przynajmniej tyle, co w październiku, czyli 10,2 proc. Po tej wiadomości indeksy odbiły w górę, a złoty jest najmocniejszy od początku stycznia. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na kupno przez Noble Bank 100 proc. akcji GMAC Bank Polska - poinformował spółka w czwartkowym komunikacie.

Fortis Bank Polska planuje zwolnienia, które mogą objąć 361 osób w całym banku i rozpoczną się w IV kw. tego roku, a zakończą do II kw. 2010 r. Redukcja zatrudnienia jest wynikiem połączenia z Dominet Bankiem i optymalizacji kosztów, poinformował bank w komunikacie.

Przedsiębiorcy z Chin są zainteresowani inwestowaniem w Radomiu, zwłaszcza w przemyśle związanym z obróbką metali oraz mechaniką precyzyjną. W czwartek przedstawiciele chińskiego miasta Huzhou podpisali list intencyjny w sprawie współpracy z Radomiem. Kto nie zdążył zrobić zakupów sobotę, to w niedzielę może mieć z tym problem. Tego dnia wypada bowiem Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli tzw. Zielone Świątki. Jest to jeden z 12 dni w roku, w którym poza wyjątkowymi przypadkami obowiązuje zakaz handlu.

Ropa naftowa jest w czwartek wyceniana na giełdzie paliw w Nowym Jorku powyżej 79 USD za baryłkę - podają maklerzy. USA i Wielka Brytania pozostaną w tyle za resztą świata - uważa prezes Pimco, największego na świecie funduszu obligacji Mohamed El-Erian. Powiedział on, że Waszyngton i Londyn muszą liczyć się z niższymi wzrostami PKB niż te, które nastąpią w innych części świata. Na warszawskim parkiecie w środową sesję dominowali optymiści. Indeks dużych spółek ponownie rósł w górę. Impet wzrostu już maleje, jednak nie ma co się dziwić. Na tle zachodnich parkietów wypadamy zdecydowanie lepiej, dlatego realizacja zysków nie zaszkodzi ogólnej tendencji jaka panuje na rynku.Do końca 2010 r. kurs złotego umocni się wobec euro i dolara, prognozują analitycy pytani przez "Dziennik Gazetę Prawną". To dobra wiadomość dla spłacających kredyty we frankach, gorsza - dla eksporterów. W weekend Chiny zapowiedziały kolejną podwyżkę stopy rezerw obowiązkowych, zaś dziś w nocy kolejnej podwyżki stóp procentowych dokonał australijski bank centralny. Kolejne dobre dane z USA mogą sprawić, że rynek zacznie spekulować o możliwym ruchu Fed. Pokazała to reakcja na opublikowane wczoraj dane o aktywności. Z kolei notowaniom wspólnej waluty nie pomogła zgoda niemieckiego i francuskiego rządu na pakiet pomocy dla Grecji. Wtorkowe WZA Sygnity powołało na członka Rady Nadzorczej Andrzeja Retmana, który wcześniej był m.in. wiceprezesem Asseco Systems i prezesem Optix Polska.

Rynek czeka na impuls


W opinii analityków na poniedziałkowej sesji wskaźniki będą poruszały się w przedziałach zbliżonych do tych z ubiegłego tygodnia, a na poważniejsze rozstrzygnięcia, w którym kierunku na dłużej podąży rynek, należy jeszcze poczekać na mocniejszy impuls z rynków surowcowych lub rynków akcji.

Opóźnia się sprzedaż Opla


Rada dyrektorów amerykańskiego koncernu General Motors zajmie się na posiedzeniu 3 listopada sprawą sprzedaży spółki motoryzacyjnej Opel oraz wątpliwościami Komisji Europejskiej, dotyczącymi finansowego wsparcia tej transakcji - poinformował w piątek na swoim blogu internetowym wiceprezes GM John Smith.

Fed: niskie stopy na dłużej


Amerykański Komitet Operacji Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej nie zmienił wysokości stóp procentowych. Jak podano, pozostaną one jeszcze "przez jakiś czas" na rekordowo niskim poziomie 0-0,25 proc. W komunikacie po środowym posiedzeniu podano, że Fed utrzyma status quo w polityce pieniężnej.

Młody? To płacimy mu grosze


Przedsiębiorcy dbają o to, by nie "przepłacać" młodych pracowników. Co trzeci z nich dostaje po pierwszym miesiącu pracy wartość minimalnego wynagrodzenia (1317 zł brutto) lub nieco mniej - pisze "Rzeczpospolita".

Główną specjalnością naszej firmy jest utylizacja odpadów niebezpiecznych. Przeprowadzana przez nas utylizacja odpadów niebezpiecznych spełnia wszystkie prawne wymagania. Tylko taka utylizacja odpadów niebezpiecznych zapewnia pełne bezpieczeństwo środowiska i odzysk surowców wtórnych, które da się odzyskać, kiedy zostanie przeprowadzona utylizacja odpadów niebezpiecznych. Utylizujemy również odpady medyczne oraz odpady niebezpieczne.

4,7 mld zł w Funduszu Reprywatyzacji


Ponad 4 mld 700 mln zł znajduje się na koncie Funduszu Reprywatyzacji, z którego Skarb Państwa wypłaca środki na zaspokojenie roszczeń dawnych właścicieli i spadkobierców - poinformował w środę wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Sześć banków ma już marże poniżej 2% - ale nic za darmo


Już w sześciu bankach można zaciągać kredyt mieszkaniowy na 300 tys. zł z marżą poniżej 2%. Najniższe na rynku marże zaczynają stopniowo przybliżać się do tych sprzed kryzysu – wynika z analizy Home Broker Doradcy Finansowi. Różnica polega jednak na tym, że teraz skorzystanie z obniżonych marż wymaga zwykle zakupu dodatkowych produktów. To raczej nie zmieni się w najbliższych latach.

Produkcja aut osobowych i dostawczych wzrosła o 24,2% r/r w styczniu


Produkcja samochodów osobowych i dostawczych wzrosła o 24,2% r/r w styczniu br. i wyniosła 74.286 szt., podał w środę Samar, firma zajmująca się monitoringiem rynku samochodowego. Produkcja na eksport wzrosła o 26,56% do 67.488 sztuk.

Namiotowe miasteczko pod domem Tuska?


- Jeśli w ciągu tygodnia premier nie spotka się ze związkiem w sprawie zwiększenia odpraw dla zwalnianych pracowników Stoczni Gdańsk, to przed jego domem w Sopocie wyrośnie namiotowe miasteczko - zapowiadają związkowcy. Współautorem inicjatywy jest wiceprzewodniczący stoczniowej "Solidarności" Karol Guzikiewicz, który niedawni próbował pozwać premiera "za działanie na szkodę zakładu".

Getin Noble Bank planuje ROE powyżej 20 proc


Getin Noble Bank będzie utrzymywał współczynnik wypłacalności powyżej 10 proc, a ROE powyżej 20 proc. Bank w ciągu trzech lat chce otworzyć blisko 130 placówek - poinformował w poniedziałek na konferencji p.o. prezesa banku, Krzysztof Rosiński.

Niewypłacalność państw - jak znaleźć przyszłych bankrutów?


Jesienią 2008 roku Islandia, w 2009 roku Łotwa, kilka tygodni temu Dubaj, a niedawno agencje ratingowe postraszyły "powolną śmiercią" Grecji i Portugalii. Istnieje model wczesnego ostrzegania przed niewypłacalnością państw. Niestety to zła wiadomość dla Polski, która znajduje się w grupie wysokiego ryzyka.

Fitch nadał Bankowi Millennium rating na poziomie "AA+(pol)", perspektywa negatywna


Fitch nadał Bankowi Millennium długoterminowy rating krajowy na poziomie "AA+(pol)", z perspektywą negatywną - poinformowała agencja ratingowa w komunikacie prasowym.

Akcje własne skupowane przez ERG chce odkupić spółka D&D


Spółka D&D złożyła ofertę odkupienia 2,6 mln akcji ERG po 0,95 zł za sztukę, które były wcześniej skupowane przez ERG w celu umorzenia - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

40 procentowy dumping cenowy


Prezydent Chin Hu Jintao zapewnił w poniedziałek na otwarciu rozmów wysokiego szczebla ze Stanami Zjednoczonymi, że Chiny pragną kontynuować reformę systemu ustalania kursu juana, nie przedstawił jednak konkretnych terminów.

Bytom na realizację strategii na lata 2010-2015 wyda 30 mln zł


- Bytom ocenia, że na realizację strategii na lata 2010-2015 potrzebować będzie 30 mln zł, z czego 15 mln zł przeznaczy na modernizację fabryki w Tarnowskich Górach. Spółka nie potrzebuje zewnętrznego finansowania - poinformował Tomasz Sarapata, prezes spółki.

Poznaj najefektywniejsze kampanie 2009 roku – nominowani do nagród EFFIE


Rok bieżący upływa pod znakiem kryzysu. Kryzys rozpoczął się znacznie wcześniej i miał już wpływ na wydatki reklamowe zeszłego roku – czyli wpłynął również na sposób planowania i prowadzenia kampanii w 2008 roku. SAR zaprosił na śniadanie biznesowe odbywające się w siedzibie PKPP Lewiatan na ul. Klonowej 6, przedstawicieli: klientów, agencji reklamowych i mediów, by podyskutować na temat obecnego kryzysu: czy można mówić o kryzysie w Polsce, jak przebiega kryzys u nas i na zachodzie, jaki wpływ...

Firmy poszły do sądu po zaległe dotacje


Pierwsi przedsiębiorcy, zdenerwowani zaległościami w wypłacie dotacji przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), złożyli pozwy do elektronicznego sądu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska w EMU najwcześniej w 2014 r.


Polska może najwcześniej przystąpić do EMU w roku 2014, ale 2015 jest bardziej realistyczny - powiedział wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Kupujący będzie mógł sprawdzić w internecie pochodzenie auta


Każdy kto kupuje samochód używany będzie mógł sprawdzić przez internet jego pochodzenie oraz stan prawny. Podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o ruchu drogowym MSWiA umożliwi bowiem Polakom dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

BIEC: WPI wskazuje, że ożywienie sprzyja wzrostowi presji inflacyjnej


Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych od trzech miesięcy rośnie. Ożywienie gospodarcze coraz bardziej sprzyja wzrostowi presji inflacyjnej, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie w poniedziałek.

Monnari nie składa zażalenia


Zarząd Monnari, mimo że nie zgadza się z pewnymi fragmentami uzasadnienia postanowienia sądu, który ogłosił upadłość likwidacyjną firmy Monnari, nie będzie składał zażalenia na decyzję sądu, ale zamierza kontynuować prace nad układem z wierzycielami - poinformowała spółka w komunikacie.