Rekordowy wynik CTL Logistics w 2009 r.


Największy niezależny kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce odnotował w 2009 roku wzrost przewiezionego tonażu o 22%. Wzrosła również praca przewozowa, a liczony nią udział spółki w ...

Polskie Towarzystwo Energetyki Wiatrowej (PTEW) bierze udział w realizacji dwóch międzynarodowych projektów dot. energetyki wiatrowej w programie „Południowy Bałtyk”. Firma doradztwa strategicznego McKinsey & Company otworzy we Wrocławiu nowe centrum wiedzy. Dzięki inwestycji powstanie od 35 do 100 nowych miejsc pracy, a ośrodek rozpocznie działalność najprawdopodobniej w połowie roku. W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT i CIT, która ma umożliwić firmom zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu VAT związanego z tzw. sprzedażą premiową. Za przyjęciem noweli głosowało 275 posłów, trzech było przeciw, 145 wstrzymało się od głosu.Komisja Europejska zaproponowała w czwartek, by rybacy - także polscy - mogli w przyszłym roku zwiększyć połowy dorszy na Bałtyku. To reakcja na naukowe dane o wzroście liczebności tych ryb. Jednocześnie Komisja proponuje zmniejszenie połowów śledzia. Jak poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa, protesty przeciwko budowie białoruskiej elektrowni jądrowej pojawiły się na Litwie i Ukrainie oraz na samej Białorusi. Ogromne telebimy reklamowe, które wyrastają przy zakorkowanych drogach w Warszawie stają się prawdziwą plagą. Zdaniem drogowców i policjantów, mogą być przyczyną wypadków - informuje "Życie Warszawy".

Minister środowiska chciał przyhamować przyrost gór plastikowych śmieci, ale premier osobiście wyrzucił jego pomysły do kosza

Jak poinformował portal Onet.pl, prezydent Wenezueli Hugo Chavez ogłosił stan nadzwyczajny energetyce. Jest to konsekwencją najpoważniejszej od 50 lat suszy w tym kraju, która spowodowała wyschnięcie rzek, na których zlokalizowane są elektrownie wodne. 31 mln zł mogą stracić Polskie Linie Lotnicze LOT w związku z zamknięciem w kwietniu przestrzeni powietrznej nad Polską z powodu chmury pyłu wulkanicznego - szacuje prezes spółki Sebastian Mikosz.

Niepełnosprawny pracownik może dobrowolnie zrezygnować ze szczególnej ochrony, którą gwarantują mu obowiązujące przepisy. Potrzebuje do tego badań oraz zgody lekarza. Koszty badań w tym zakresie obciążają pracodawcę. Zastanówmy się, czy można sfinansować je ze środków zgromadzonych w zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych? ... Wydatki ponoszone przez pracodawcę w celu zapewnienia pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych mają pośredni wpływ na uzyskiwanie przez niego przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 18.09.2009 r. nr IPPB5/423-468/09-4/JC.Od miesiąca obowiązuje nowa ustawa o prokuraturze, w której znajduje się zapis, iż premier nie może nadzorować śledztw, w tym również tego w sprawie katastrofy samolotu prezydenckiego. Jedyną rzeczą jaką może zrobić Donald Tusk jest zwrócenie się z prośbą do Prokuratora Generalnego o udzielenie informacji w sprawach ogólnych. Pakiet działań antykryzysowych, aktualna sytuacja społeczno-gospodarcza kraju oraz realizacja ustawy o pomocy społecznej i oświadczeniach rodzinnych to główne tematy posiedzenia plenarnego Komisji Trójstronnej ds. społeczno-gospodarczych. Spotkanie, któremu przewodniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, odbyło się 8 czerwca br. w Centrum „Dialog”. Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, wreszcie rozpocznie się handel polskimi uprawnieniami do emisji CO2 w ramach systemu wynikającego z porozumienia z Kioto. Jeszcze w październiku Rząd zaakceptuje pierwsze umowy sprzedaży uprawnień o wartości ponad 100 mln zł.

Rząd planuje miliardowe przychody z prywatyzacji 800 spółek


Rząd w ciągu dwóch lat chce sprzedać ponad 800 państwowych spółek. OPZZ i Solidarność liczą na grube miliardy dla załóg z akcji pracowniczych

SAP wzmacnia szyki. Przejęcie za 5,8 mld dol.


Niemiecki potentat informatyczny SAP AG przejmuje Sybase, producenta baz danych.

Recydywista na drodze


Pijany i bez prawa jazdy Czytając kolejne informacje o zatrzymanych - pijanych kierowcach, szczególnie jeśli dotyczy to „zawodowców” zastanawiamy się, jaki udział w ich „przestępczej działalności” mają ...

"Polska The Times": korzystny sygnał dla rynków finansowych


Pakiet ratunkowy dla strefy euro pomoże też Polsce - twierdzi prof. Stanisław Gomułka, głównym ekonomista Business Centre Club w rozmowie z "Polską The Times".

Prezes BP broni wydobycia ropy spod dna morskiego


Prezes koncernu BP Tony Hayward twierdzi, że wydobycie ropy naftowej ze złóż podmorskich jest potrzebne światu i nie zaprzestanie się go mimo katastrofy w Zatoce Meksykańskiej.

Pomoc państwa dla powodzian - rząd kieruje do sejmu projekt ustawy


Decyzje Rady Ministrów Preferencyjne kredyty na spłatę zobowiązań bankowych zaciągniętych na remont lub budowę domu, wspomaganie inwestycji dotyczących urządzeń wodnych, zatrudnianie w ramach prac interwencyjnych i robót ...

Gazownik przyjdzie z wyższym rachunkiem?


Od maja gazownie mogą o ok. 9 proc. podnieść nam rachunki. Kolejną podwyżkę gazownicy szykują na zimę, zapowiada "Gazeta Wyborcza".

PGNiG dogadał się z bankami w sprawie obligacji


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzgodniło już z sześcioma bankami warunki emisji obligacji – donosi „Rzeczpospolita”.

Znikneły dane smartfonów Microsoftu, nie wiadomo dlaczego


Właścicieli produkowanych przez Microsoft smartfonów Sidekick czekała dziś niemiła niespodzianka. Wszystkie ich dane: numery telefonów, adresy i zdjęcia wyparowały. Powód? Dziwna awaria serwerów

Załatwianie spraw


...

About Department of Export Control


\\\"\\\" Żaden z kandydatów na nowych ministrów nie odmówił premierowi. Trwają ostatnie ustalenia i rozmowy. Jak donosi \\\"Rzeczpospolita\\\", w poniedziałek lub we wtorek Donald Tusk spotka się z Jerzym Millerem, wojewodą małopolskim, typowanym na szefa MSWiA. - We wtorek rząd znów będzie w komplecie - zapewniał w rozmowie z gazetą ustępujący rzecznik rządu Paweł Graś.

ZA Puławy podpisały umowę o współpracy z Vattenfall


Jeszcze dziś, w ciągu najbliższych minut lub godzin rząd Grecji oficjalnie ma poprosić Unię Europejską i MFW o pomoc finansową - poinformowała agencje Reuters, powołująca się na greckie media

Litwa. Rząd chce łącza gazowego z Polską


Litewski rząd ustawowo zamierza zobowiązać spółkę "Lietuvos Dujos" ("Litewski Gaz") do budowy łącza gazowego z Polską - pisze w piątek dziennik "Verslo Żinios".

GM opóźnia plan dla Opla do stycznia


Wbrew zapowiedziom w tym roku GM nie przedstawi planu restrukturyzacji Opla - zapowiedział w czwartek szef GM Europe Nick Reilly.

Projekt budżetu 2010 - zarzuty KIG


Zbyt duży deficyt, zwiększenie dotacji na FUS przy jednoczesnym braku propozycji zmian strukturalnych w finansach publicznych - to tylko niektóre zarzuty środowiska polskich przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej w stosunku do proponowanego budżetu na rok 2010.

AmRest liczy na 2 mld zł przychodów w 2009 r., planuje akwizycje


Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego zrezygnował ze stanowiska. Zostanie szefem ING Direct czyli bankowości internetowej na Anglię, Francję, Włochy, Hiszpanię.

Ile zarabiają zarządy grup energetycznych


Zarobki zarządów Enei, Polskiej Grupy Energetycznej oraz Tauronu są na zbliżonych poziomach, podała „Rzeczpospolita” powołując się na raporty finansowe spółek.

Tiffany wejdzie do Polski?


Słynna amerykańska marka może się pojawić w salonach W.Kruk. Kolejne sklepy w Polsce otwiera też duńska Pandora - pisze Rzeczpospolita

Jest konflikt między Pawlakiem a Szejnfeldem o megaustawę


Megaustawa tworzona od 1,5 roku w Ministerstwie Gospodarki ma uciąć łeb hydrze biurokracji. Tworzył ją wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld (PO), który musiał odejść z powodu tzw. afery hazardowej. A teraz chwali się nią Waldemar Pawlak z PSL.

Budownictwo mieszkaniowe I-VII 2009


Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie styczeń-lipiec br. oddano do użytkowania 89 851 mieszkań, tj. o 7,1% więcej niż przed rokiem i o 39,6% więcej niż w analogicznym okresie 2007 r.