PSE: za dużo mocy z wiatraków


PSE Operator i operatorzy sieci dystrybucyjnych wydali do tej pory warunki przyłączenia dla 12,3 tys. megawatów mocy z farm wiatrowych. Na rozpatrzenie czekają wnioski inwestorów, którzy chcą uzyskać warunki przyłączenia dla kolejnych 53 tys. MW. Łącznie to blisko trzy razy tyle, ile wynosi krajowe zapotrzebowanie na prąd w szczycie - powiedziała PAP prezes PSE Operatora Stefania Kasprzyk.

Kancelaria premiera chce zlecić analizę pensji i tak zmienić system płac, by cenni specjaliści nie uciekali z administracji państwowej do biznesu. O sprawie pisze "Rzeczpospolita". Trzy gdańskie korporacje taksówkowe ustaliły wspólnie stawki za przejazd - uznała Prezes UOKiK i nakazała zmianę praktyki. Prace nad prywatyzacją Huty Stalowa Wola idą pełną parą. Najbardziej realny wydaje się scenariusz, że na sprzedaż pójdzie jej część cywilna, a produkcja sprzętu wojskowego pozostanie pod logo HSWOd końca września resort gospodarki konsultuje projekt wsparcia najuboższych odbiorców energii elektrycznej. Resort finansów odrzuca pomysł MG dotyczący rekompensowania zniżek firmom energetycznym. Rozbieżności będą rozstrzygane na komitecie stałym Rady Ministrów - poinformowała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Przez miejscowość Raczki i w wariancie uwzględniającym przebieg międzynarodowej trasy Via Baltica przez Łomżę będzie biegła obwodnica Augustowa (Podlaskie) w ciągu drogi krajowej nr 8. Przebieg obwodnicy określa wydana we wtorek przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku decyzja środowiskowa - poinformowała w przesłanym PAP komunikacie rzeczniczka tej instytucji Małgorzata Wnuk. Wysoki urzędnik ICC (Międzynarodowego Trybunału Karnego)  Phakiso Mochockoko opowiada Institut for War and Peace Reporting o nadziejach na postawienie przed sądem winnych okrucieństw w Ugandzie.

Papierosy zamiast ciastek Gigantyczny przemyt papierosów w transporcie artykułów spożywczych wykryli podlascy celnicy z Budziska podczas kontroli samochodu ciężarowego. Próbę przemytu ponad 5 mln szt. papierosów udaremnili ...

Od wielu dni funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczą w akcjach przeciwpowodziowych. Pogranicznicy z placówki SG w Piwnicznej-Zdroju (Karpacki OSG) monitorują stan brzegów granicznego Popradu i zabezpieczają ... Firma Bioenergia Dolna Noteć , kupiła nieczynną cukrownię „Wróblin” w Lewinie Brzeskim w województwie Opolski i planuje między innymi uruchomienie na jej terenie małej elektrowni na biomasę – podaje „Nowa Trybuna Opolska”

Ceny miedzi na giełdzie w Szanghaju i w Londynie wzrosły, wybijając się od najniższego poziomu od dwóch tygodni w ślad za wzrostami na azjatyckich giełdach. Obawy o kondycję światowej gospodarki nieco ustąpiły i poprawiły się perspektywy dla metali. Rozważmy następujący przypadek: lekarz sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym pracownikiem wyraził zgodę, aby pacjent świadczył pracę na zasadach wynikających z przepisów K.p. (chodziło tu głównie o pozwolenie na pracę w godzinach nadliczbowych). Czy zezwolenie to jest nieodwołalne, czy też nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudniony ponownie zaczął korzystać ze szczególnej ochrony? Szczegóły oferty jaką przedstawiła właśnie Rosja naszemu krajowi ujawnił "Gazecie Wyborczej" Siergiej Bojarkin, wiceprezes Energoatomu (spółki bezpośrednio odpowiedzialnej za budowę elektrowni w Kaliningradzie).Początek tygodnia przyniósł dobre dane zza oceanu. Indeks NY Empire State, będący wskaźnikiem koniunktury w rejonie Nowego Jorku odnotował wartość 12,08 pkt., wobec oczekiwań na poziomie 3 pkt. Dwie półprzewodzące polimerowe rurki, włożone jedna w drugą i oddzielone półprzepuszczalną membraną, gdy stymulowane elektrochemicznie kurczą się niczym pracujący mięsień. Tego typu materiał może być przydatny przy konstrukcji robotów, gdzie zamiast siłowników pneumatycznych za ruch i siłę odpowiadałyby sztuczne polimerowe mięśnie - donosi \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Chemical Communications\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\". Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak pismem z dnia 10 marca br. odpowiada na pytania nadesłane 19 lutego br. przez Zachodniopomorski Zespół Parlamentarny. Pytania posłów dotyczyły działań koordynujących budowę terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Kompania Węglowa nie planuje podwyżki cen węgla dla energetyki


Kompania Węglowa (KW) nie planuje na przyszły rok podwyżki cen węgla dla energetyki. Zamierza nakłaniać odbiorców z tego sektora do zawarcia długoterminowych umów na dostawy węgla, z określonym mechanizmem kształtowania cen.

Pożyczka na wyprawkę szkolną? Nie opłaca się


Przy pożyczce gotówkowej na zakupy szkolne w wysokości tysiąca złotych na okres 12 miesięcy wysokość miesięcznej raty wyniesie od 89 zł w Polbanku do 111 zł w Citibanku - wynika z analizy Open Finance.

Czy CEZ zatopi wyspy na Oceanie Spokojnym?


Teraz już wszystko jest możliwe. Jak poinformował „Parkiet”, rząd Mikronezji – federacji 607 wysp na Oceanie Spokojnym – wysłał do czeskiego Ministerstwa Środowiska protest w sprawie budowy elektrowni węglowej w czeskim Prunerovie.

WIG20 oscyluje wokół zera w piątek po południu, rynek czeka na dane z USA


Pod koniec stycznia 2010 roku na jedyny koncert przyjedzie do Polski holenderska formacja The Gathering.

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy ponad 200 wycieczek szkolnych do Warszawy. Nasza oferta na wycieczki szkolne cieszyła się popularnością szkół w całej Polsce. Większość naszych ubiegłorocznych uczestników wycieczek szkolnych to były szkoły, które już kiedyś korzystały z naszej oferty. To cieszy i daje nam pewność, że wycieczki szkolne Warszawa organizowane przez nasze biuro są jakością samą w sobie. Daje nam to motywacje na kolejne lata, tak żeby nasze tanie wycieczki szkolne wciąż cieszyły się popularnością wśród szkół.

KE: Polska wpłaci 54,6 mln euro mniej do unijnego budżetu


W poprzednim wpisie pt. Potrawy Wielkanocne opisywałem ogólnie pomysły na świąteczne dania. Teraz zajmijmy się szczegółowymi przepisami. Na początek, jak by mogło być inaczej, sztandarowa pozycja wielkanocna - jajka. Dziś proponuję dwa nietypowe farsze do jaj. Ich nietypowość polega na tym, że wykorzystamy do ich zrobienia, prezentowane już na tym blogu, standardowe sosy/pasty. W pierwszym przypadku tapenadę, w drugim paprykowy sos romesco.


Więcej..

Koniec kredytowej suszy? Banki pożyczą firmom pieniądze


Małym i średnim przedsiębiorcom będzie łatwiej o kredyty. Polskie banki sięgają po miliardy złotych z linii kredytowych od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pierwsze pieniądze trafią do firm na początku 2010 r.

IV Konkurs na Najlepszy Kalendarzy Branży TSL – laureaci


Dzisiaj w „tłusty czwartek” w hotelu Jan III Sobieski w Warszawie odbywa się Gala Finałowa IV edycji konkursu na Najlepszy Kalendarz Roku Branży TSL. Na Galę ...

Trzeba więcej środków, aby ograniczyć wypadki przy pracy


Zdaniem eksperta W 2008 roku wypadkom przy pracy uległo w Polsce 104 tysiące zatrudnionych. Rok później już 17 tysięcy mniej. Zmalała także - z 520 do 401 ...

Na otwarciu WIG zyskał 0.005%


Już od dłuższego czasu zaczynam mieć poważne wątpliwości, co do poziomu racjonalności w zachowaniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. I nie chodzi tu brak znaku równości między moimi oczekiwaniami a rezultatami jego działalności politycznej.

Londyn wspiera Forda. Koncern nie będzie zamykał fabryk


Rząd Wielkiej Brytanii przyznał Fordowi 400 mln euro gwarancji kredytowych na utrzymanie trzech fabryk samochodów oraz ośrodka badawczego.

Wojna soi z podrobami


Kiełki są passe! Zacznijmy jeść kiełbasę - apelują przedstawiciele polskiego sektora mięsnego i zapowiadają pierwszą akcję promującą jedzenie mięsa. Choć kampania Mięso krzepi jeszcze się nawet nie zaczęła, wegetarianie już obiecują kontrę

Baltic Business Forum szansą na rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy Wschodem a Zachodem


Możliwości współpracy inwestycyjnej i rozwój kontaktów handlowych Ukrainy z Unią Europejską oraz ukraińskie ambicje wspólnotowe to główne tematy I edycji Baltic Business Forum 2009 „Ukraina – nowe możliwości”. Spotkania z udziałem wiceministrów gospodarki Marcina Korolca i Rafała Baniaka odbyło się 22 i 23 kwietnia br. w Świnoujściu.

MinFin nie zaoferuje bonów skarbowych w listopadzie, będzie przetarg odkupu


Operatorzy nie utrudniają przenoszenia numerów telefonów komórkowych do innych sieci - wynika z kontroli Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zdaniem prezes UKE Anny Streżyńskiej operatorzy komórkowi dostosowali się do obowiązujących przepisów.

Rada Ministrów przyjęła Dokument Implementacyjny KPR


Rada Ministrów przyjęła 19 maja br. opracowany przez Ministerstwo Gospodarki Dokument Implementacyjny Krajowego Programu Reform na lata 2008-2011 na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej.

KGHM zainwestuje w zgazowanie węgla


Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, KGHM Polska Miedź analizuje możliwości wykorzystania węgla brunatnego zalegającego nad eksploatowanymi pokładami rud do produkcji gazu syntetycznego, który mógłby zastąpić gaz ziemny.

BIEC: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł do 133,3 pkt


Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w grudniu do 133 3 pkt, wobec 132,6 pkt w listopadzie

Belka: Rozmowy o strefie euro są dziś na poły teoretyczne


Sejm powołał prof. Marka Belkę na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego kandydaturę poparli posłowie Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego byli przeciw.

Sarkozy: nie można zwlekać z zasadniczą reformą emerytur


- Prezydent Nicolas Sarkozy oświadczył w poniedziałek, że Francji nie stać na "dalsze odkładanie reformy emerytalnej" i że rząd złoży we wrześniu propozycję zmian w tej dziedzinie. Zapowiedział, że rządową reformę poprzedzi dialog społeczny

Zysk PKO BP w I półroczu spadł o 37 proc.


W pierwszym półroczu 2009 roku skonsolidowany zysk netto grupy PKO BP SA wyniósł 1,15 mld zł. Oznacza to spadek o ponad 36 proc. w porównaniu z I półroczem 2009 roku, kiedy zysk banku wyniósł 1,8 mld złotych

Wicepremier Pawlak na obchodach górniczego święta


4 grudnia br. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak wziął udział w uroczystościach barbórkowych na Śląsku. Złożył kwiaty pod krzyżem-pomnikiem upamiętniającym górników KWK „Wujek”. Uczestniczył także w akademii barbórkowej w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej KWK „Krupiński”, która świętowała również swoje 25-lecie. Z tej okazji wicepremier wręczył najbardziej zasłużonym pracownikom ordery, dyplomy i wyróżnienia.